Урын өстендә тәмәке тартуы үлем белән куркыныч

2019 елның 22 феврале, җомга

Бүген төнлә Татарстан Республикасы территориясендә булган ике янгын нәтиҗәсендә берьюлы дүрт кеше һәлак булды. Өстәвенә, ике фаҗигале очракта да янгынга һәм кешеләрнең һәлак булуына йортта исерек хәлдә тәмәке тартуы сәбәп булган. Үлем белән тәмамланган янгыннар Лаеш һәм Лениногорск районнарында булды.

Янгыннар турында мәгълүмат:

22 февраль 2019 ел, Лаеш муниципаль районы, Каип авылы, Державин урамы, шәхси йорт.

Икенче янгын Лениногорск муниципаль районының Сугышлы авылында булды. ЮТХ инспекторлары вакыйга урынын карагач ут белән саксыз эш итү версиясен раслады. Янгын чыганагы һәлак булган ир йоклаган урында иде.

Торак секторда янгыннарның төп сәбәпләре:

* торак секторда янгыннарның гомуми саныннан ут белән саксыз эш итү – 30,35% (732) (БТҮА белән чагыштырганда 0,27% ка үсеш (730%);

* торак секторда янгыннарның гомуми саныннан 35,36% (853) электр җиһазларын һәм электр көнкүреш приборларын урнаштыру һәм эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу (БТҮА белән чагыштырганда 3,07% ка кимегән (880%);

* мич җиһазларын урнаштыру һәм эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу – торак секторда янгыннарның гомуми саныннан 26,8% (647%) (узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда 0,77% ка ким (652%);

* торак секторда янгыннарның гомуми саныннан 3,2% (74) ут төртүләр (БТҮА белән чагыштырганда 5,41% ка үсеш).

Исерек затлар аркасында торак секторда 198 янгын чыккан (торак секторда янгыннарның гомуми саныннан 8,2%), БТҮА белән чагыштырганда (193), 2,59% ка үсеш күзәтелә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: