Язгы ташуга әзерлек республика Хөкүмәте контролендә

2019 елның 19 марты, сишәмбе

Бүген ТР Министрлар Кабинетында гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү буенча республика комиссиясенең план утырышы вакытында Татарстан Республикасы территориясендә язгы ташуларның имин үтүе буенча чаралар турында фикер алыштылар. Утырыш темасы: "Язгы ташу белән бәйле гадәттән тыш хәлләрне булдырмау һәм аларга килгән зыяннарны киметү буенча чаралар күрү өчен РГХС территориаль системасының әзерлеге".

Быелгы язгы чор үзенең сюрпризлары белән килергә мөмкин. Су дәрәҗәләре Аксубай, Алексеевск, Әлки, Кайбыч, Яшел Үзән, Яңа Чишмә, Нурлат һәм Чистай муниципаль районнары елгаларында көтелә.

Арча, Буа, Биектау, Кукмара, Лаеш, Мамадыш, Питрәч, Теләче, Саба муниципаль районнары һәм Казан шәһәрендә су үтә торган елгаларда су куркыныч дәрәҗәләргә якынрак булыр дип көтелә.

Әлеге хәлләрне исәпкә алып, быел язгы ташу авыр сценарий буенча көтелә. Күрсәтелгән районнарга инде март азагыннан ук югары әзерлек режимына күчәргә кирәк, чөнки елгалар ачылу нормадан 1 – 2 көнгә иртәрәк булыр дип фаразлана. Ә бу очракта гадәттән тыш хәл режимына күчәргә кирәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: