Арча районы бакчачылык ширкәтләрендә янгыннарны кисәтү

2019 елның 12 июле, җомга

Җәйге чорда гражданнарның күбесе бу чор эчендә шәһәр яны участокларына яши яки ял көннәрендә килә. Шул сәбәпле май аеннан башлап нәкъ менә бакча һәм дача йортларында янгыннар саны арта.

Бүген Арча районының Кишмәт авылы янында урнашкан «Сокол» һәм «Тайфун» бакчачылык ширкәтләре буенча рейд барышында Арча һәм Әтнә муниципаль районнары буенча районара күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр бүлеге инспекторы Антон Сотов янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәвен искә төшерде.

Дәүләт янгынга каршы күзәтүчелек инспекторы ачык ут кулланганда саклык чаралары күрүгә басым ясады.

Ачык утны куллану түбәндәге таләпләрне үтәгәндә махсус җиһазландырылган урыннарда башкарылырга тиеш:

- ачык ут куллану урыны котлован (чокыр) рәвешендә 0,3 метрдан да ким булмаган тирәнлектә һәм диаметрда 1 метрдан да артмаска тиеш;

- ачык уттан файдалану урыны якындагы объекттан 50 метрдан да ким булмаска тиеш, 100 метр - ылыслы урманнан яки аерым үсә торган ылыслы агачлардан һәм яшь терлекләрдән, 30 метр - яфраклы агачлардан яки аерым үсә торган яфраклы агачлардан урнашырга тиеш;

- ачык ут куллану урыны тирәсендәге территория коры-чыдам агачлардан, коры үләннән һәм башка янучан материаллардан 10 метр радиуста чистартылырга тиеш.

Ачык ут куллану барышында тыела:

- янучан һәм җиңел кабынучы сыеклыкларны (ваклап сату өчен файдаланыла торган сыеклыклардан тыш), шартлау куркынычы тудыра торган матдәләр һәм материаллар, шулай ук янганда токсинлы һәм югары токлы матдәләр бүлеп бирә торган әйберләр һәм башка материаллар яндырырга;

- яну учагы урынын караучысыз калдыру;

- җиңел кабынучы сыеклыкларны, шулай ук ягулык материаллар яну учагы янында урнаштырырга.

Ачык ут кулланганнан соң, яну чыганагының урыны җир (ком) яки суы белән тулысынча янганчыга кадәр салынырга тиеш. Шулай ук шуны истә тотарга кирәк: коры үлән, корган үсемлекләрне яндыру җил булмаган вакытта, чараларында катнашучы затлар беренчел янгын сүндерү чаралары белән тәэмин ителгән очракта яндыру мөмкин.

107 нче ПСЧ башлыгы И. Юзаев белән уртак рейд барышында шулай ук янгын краннарның эшләү һәм эшкә сәләтлелеге, мотопомпаның булу һәм эшкә сәләтлелеге тикшерелде. Бакчачылык ширкәтләре рәисләренең янгын кагыйдәләре куркынычсызлыгы буенча белемнәре тикшерелде, янгын куркынычсызлыгы буенча 50дән артык белешмәлек таратылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: