Балалар өчен куркынычсызлык көне

2019 елның 17 июле, чәршәмбе

ГТХМ хезмәткәрләре ОСВОД активистлары белән берлектә балалар сәламәтләндерү лагерьларында профилактик дәресләр дәвам итә. Бу юлы профессионаллар «Кояшлы» ял базасындагы кызлар һәм малайларның куркынычсыз ял итү күнекмәләренә өйрәттеләр. Әлеге профилактик акция балаларның җәйге чорда имин ял итүгә юнәлдерелгән һәм «Кояшлы» балалар лагерының 55 еллыгы уңаеннан үткәрелгән.

Шунысы кызык, профилактик чара башланганчы балалар лагерь территориясенә кунакка килгән янгын машинасын әйләндереп алган. Һәммәсе кабинага менәргә, касканы кисәргә һәм янгын сүндерү-коткару автомобиленең шундый кызыклы башлангычын җентекләп өйрәнергә теләде. ТР буенча 5 нче ФПС отрядының 28 нче янгын сүндерү-коткару бүлеге янгын сүндерүчеләре теләсә кайсы балалар капризын кайгыртып бетерделәр. Бары тик 2 нче Эзләү-коткару отрядының коткаручылары машинасы барлыкка килү белән генә Казан ТР Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы каршындагы балалар яңа объектка игътибар итте, янгын сүндерүчеләргә качарга һәм балалар куркынычсызлыгы бәйрәмен үткәрүгә әзерләнергә мөмкинлек бирде.

Көтеп алынган кунаклар делегациясе кызыклы килеп чыкты. Янгын сүндерүчеләрдән һәм коткаручылардан тыш, егетләргә кунакка Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ ГИМС Үзәге инспекторлары, шулай ук ОСВОД Казан бүлеге җәмәгатьчеләре килде.

Янгын һәм коткару техникасын тышлау, шулай ук янгын сүндерүчеләрнең эш азлары, эзләү-коткару операцияләренең барышы белән танышу балалар өчен төрле тематик мәйданчыкларда уздырылды.

Бу этапларда профессионаллар җәйге чорда балалар белән куркынычсыз тәртип буенча әңгәмәләр үткәреп кенә калмыйча, кече тамашачыларга суда коткару, коткару кирәк-яраклары белән эшләү һәм янгынны сүндерү буенча практик күнекмәләргә дә өйрәттеләр. Осводчылар балаларны коткару жилеты белән таныштырдылар һәм тагын бер кат коткаручылар җиһазландырылган пляжларда гына һәм өлкәннәр белән бергә су коенырга мөмкин булуын искә төшерделәр.

Ә лагерьның яшь һәм кызыксынучан кешеләренә коткаручылар-җәмәгатьчеләр батучыга коткару даирәсен һәм «Александров ахыры» дип аталучы коткару канатын дөрес ташларга кирәклеген сөйләделәр һәм күрсәттеләр. Алынган белемнәрне ныгыту өчен балаларга махсус белешмәлекләр таратылды.

- Бүген балаларга кадәр мөһим һәм файдалы мәгълүмат җиткерелде, ул аларны судагы һәлакәтләрдән саклый алачак, - дип сөйләде ОСВОД рәисе Никита Коробицын. - Нәкъ менә балалар яшьтән суда үз-үзеңне тоту кагыйдәләрен үтәү буенча аңлау һәм җаваплылык формалаша. әгәр ата-аналарны куркынычсызлык нигезләрен бозсалар, балалар аларны өйрәтә башлыйлар. Мондый дәресләрне без җәйге сезон тәмамланганчы дәвам итәчәкбез, ә аннары укучыларны укытуны дәвам итәчәкбез.

Янгын сүндерүчеләрдә кунакта малайлар һәм кызлар янгын сүндерүче «боевканы» да үзләренә үрнәк иттеләр, шулай ук мишень буенча янгын җиңүеннән су ату мөмкинлегенә ия булдылар. Шулай итеп, чиратлап ял итүче балалар барлык мәйданчыкларда да булып китте.

Акрынлап кызыксынучан яшь абыем тагын янгын сүндерүчеләргә күчте. Вожатыйлар үз кул астындагыларга ГТХМ хезмәткәрләрен ясалма яңгыр астында эсседә коенырга рөхсәт иттеләр. Балалар шатлыктан балкып, кечкенә генә бәйрәм вакытында җепкә кадәр юып, бәхетле булдылар.

Мондый масштаблы белем бирү чаралары һәм дәресләрне ГТХМ хезмәткәрләре җәйге сезон башыннан бирле республиканың барлык шәһәр яны лагерьларында үткәрәләр һәм лагерьларда балаларны һәм персоналны лагерь сменалары тәмамланганчы укуларын дәвам итәчәкләр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: