Яшел Үзән районы территориясендә гражданнар оборонасы буенча бөтенроссия штаб күнекмәсе старт алды

2019 елның 1 октябре, сишәмбе

Иртәнге сәгать 6да бердәм дежур-диспетчерлык хезмәтенең оператив дежурлары «тренировкалар башлану» турында сигналлар алды, «югары әзерлек» кертелде, Татарстан Республикасы Гражданнар оборонасы һәм халыкны яклау планы кертелде. Автоматик хәбәр итү системасы (АСО-4) ярдәмендә сигналларны тренировкага җәлеп ителә торган барлык хезмәтләргә һәм объектларга җиткерделәр. Алга таба сөйләм мәгълүматы булган 9 җайланма (РСУ) һәм 12 электросирена эшләтеп җибәрелде.

Россия территориясендә килеп туган тренировканың максатларын һәм күнекмә буенча төп бурычларны Россия ГТХМ министры Евгений Зиничев җитәкчелегендә селектор киңәшмәсе барышында җиткерделәр.

Гражданнар оборонасы буенча чаралар комплексының аерылгысыз өлеше-бу саклау корылмаларын әзерлеккә китерү. Хәзерге вакытта иң яхшы убежищеларның берсе « Яшел Үзән машина төзелеше заводы»территориясендә урнашкан. Нәкъ менә шушы предприятиедә бүген саклагыч корылманы әзерләү һәм убежищеда завод хезмәткәрләрен яшерүне оештыру буенча звеноның эш-гамәлләрен эшкәрттеләр.

Моннан тыш, беренче көн дәвамында 11 учреждениедә күзәтү һәм лаборатор контроль челтәренең, шулай ук 9 радиацион-химик күзәтү постының  әзерлеген тикшерделәр. «Карпов исемендәге лицей»  базасында Осиново авыл җирлегендә 1 нче номерлы җыелма эвакуация пункты җәелдерелде һәм шәхси саклану чаралары бирү пунктына әзерлек алып барылды. Октябрьский поселогында Обсерваторлар мәктәбе базасында 2нче номерлы кабул итү эвакуация пункты (ПЭП) җәелдерелде.

Селектор киңәшмәсе барышында тренировканың беренче көненә йомгак ясадылар, анда ЗМР башкарма комитеты җитәкчесенең беренче урынбасары Александр Старостин катнашты. Аның кысаларында Яшел Үзәндә федераль трассада пассажир автобусы катнашында юл-транспорт һәлакәте нәтиҗәләрен бетергәндә барлык ашыгыч хезмәтләрнең гамәлләре эшләнәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: