Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен өйрәткәндә - һәр яшь категориясенә индивидуаль якын килү

2019 елның 3 октябре, пәнҗешәмбе

Мәктәпләрдә профилактик эш, янгын куркынычсызлыгы күнекмәләрен үстерү кысаларында, ГТХМ хезмәткәрләрендә өстенлекле юнәлешләрнең берсе булып тора. Һәр яшь категориясенә шәхси якын килү зарур, куркынычсызлык дәресен үткәрү өчен гомуми белем бирү учреждениесенә килеп, дәүләт янгынга каршы күзәтүчелек инспекторлары нәкъ менә шушы кагыйдәгә таяна.

Бүген Чистай муниципаль районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр бүлегенең өлкән инспекторы Илнар Гатауллин көн дәвамында Чистай шәһәренең бер мәктәбендә укучыларны укытты.

Башлангыч сыйныф укучылары өчен ДТП инспекторы рәсем дәресендә катнашты һәм шунда ук балаларның кәгазьдә янгын куркынычсызлыгын ничек күрүләре һәм янгын куркынычсызлыгы таләпләрен бозу нәрсәгә китерүе турында иҗат итү киңлеге барлыкка килде. Һәр укучы МЧС хезмәткәренә үзенең иҗади эше турында җентекләп сөйләде, инспекторларны нәрсә сөендерде, чөнки һәр укучы үз рәсемнәрендә янгын куркынычсызлыгы күзлегеннән караганда, мөһим моментларны чагылдырды.

Урта сыйныф укучыларын ГТХМ хезмәткәре физкультура дәресендә тотты. Инспектор фикеренчә, спортзал – янгын очрагына эвакуацияләү буенча практик дәрес үткәрү өчен яраклы урын. Балаларга янган бинадан ничек чыгып китүләре турында сөйләделәр, практикада алар куелган бурычны бик яхшы үтәделәр, барлык кагыйдәләрне төгәл үтәп чыктылар. Укучылар, идәнгә чакырылгач, шартлы рәвештә билгеләнгән янгын урынын ташлап киттеләр. Аннан соң ГТХМ хезмәткәре беренчел янгын сүндерү чараларын ничек кулланырга кирәклеген күрсәтте.

Өлкән сыйныф укучыларына исә Чистай районының янгын күзәтчелеге буенча дәүләт инспекторы өйрәтү фильмы күрсәтте. Соңыннан ул алар белән әңгәмә үткәрде һәм кызыксындырган моментларга аңлатма бирде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: