август, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Берләшкән матбугат хезмәте Баш идарәсенең гадәттән тыш хәлләр министрлыгы Татарстан Республикасы буенча һәм гадәттән тыш хәлләр министрлыгы Татарстан Республикасы башлыгын Андрей Родыгинны интервьюга гадәттәгечә журналистлар түгел, ә балалар чакырды.

Балалар шәһәре "КидСпейс" территориясендә булган очрашуга килүчеләр, формадагы җитди кешене сокланып сәламләделәр.

Балаларның очрашуга әзерләнгәннәре аңлашылды. Сораулар бер-бер артлы яуды. Балаларны, нигездә, янгын сүндерү һәм коткаручыларның гадәти эш көннәре кызыксындырды. Мавыктыргыч сөйләшүнең бер сәгате эчендә "КидСпейс” шәһәренең  яшь халкы  40 лап сорау бирде.

Интервьюны тәмамлап, гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре балаларга беркайчан да гадәттән тыш хәлләргә эләкмәүләрен теләде, һәрвакыт өйдә һәм мәктәптә янгын куркынычсызлыгын кагыйдәләрен үтәргә, суда, урманда һәм шәһәрдә үз-үзеңне тоту кагыйдәләрен истә тотарга өндәде. Һәм иң мөһиме - ата-аналардан "КидСпейс" шәһәреннән кала, ерак китмәскә тәкъдим итте.

Бүген Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ баш идарәсенә кунакка Чехия Республикасының  Көньяк-Моравия олкәсе  делегациясе белән Гейтман  Богумил Шимек килеп китте. Бу ике төбәк арасындагы хезмәттәшлек турында килешү, 2014 елда имзалаганнан соң, Чехия Республикасының җитәкчелегенең икенче килүе.

Бу юлы Көньяк-Моравия өлкәсенең хөкүмәт әгъзаларын эре халыкара ярышлар вакытындагы иминлекне тәэмин итү тәҗрибәсе кызыксындырган . Барыннан да элек Чехия кунакларын кризиска каршы мөмкинлекләр һәм техника белән таныштырганнар. Чехия  делегациясе оператив-дежур сменаның эше  белән танышты. Татарстан Республикасында халыкка

хәбәр итү системасының үзенчәлекләре, 112 номеры буенча ашыгыч хезмәтләрне чакыру эше аңлатылды, тәҗрибә һәм башка мөһим мәсьәләләр янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү һәм гадәттән тыш  хәлләрдән яклау буенча алмашу булды.

2017 елның 2 августында 17с.35м., "ГЛОНАСС+112" системасы буенча ОДС ФКУ " Россиянең гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы ЦУКС Баш идарәсенә ",Татарстан Республикасы Лаеш районының Рус Никольское авылы янында, 2004 елгы кыз бала батуы турында хәбәр килде.

Лаеш янгын сүндерү-коткару гарнизоны башлыгы Федор Кузнецов хәбәр итүе буенча, бәхетсезлек ясалма сулыкта булган.

Бу урынга кичекмәстән барлык ашыгу хезмәтләре җибәрелде. Килгән водолазлар кызны  эзләргә керештеләр.

Водолаз төркеме коткаручылар ЗПСО № 2 19с.50м.  3 метр тирәнлектә, ярдан 10 метр  ераклыкта Лаеш районының  Рус  Никольское авылның 13-нче яшлек яшәүчесенең гәүдәсен алып чыктылар һәм саклау органнары хезмәткәрләренә тапшырдылар.

Сәбәбе – өлкәннәрдән башка тиеш булмаган урында коену.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 44 тапкыр ярдәмгә чыккан.  Чүп-чарны сүндерергә 2 тапкыр, ялган чакырулар буенча 16 тапкыр, кыска ялганыштан – 2 тапкыр,  ризыкның көю аркасында – 5 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 9 тапкыр.  Республикада 7 янгын очрагы теркәлгән. Торак секторда – 2 янгын, бакча йортында – 1 янгын, транспорт чарада – 3 янгын, печәнлектә – 1 янгын.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: