август, 2017 ел
дүшәмбе

ТР гражданнар оборонасы Җитәкчесе - ТР Премьер Министры боерыгы нигезендә 2017 нче елның 4 нче августында Яшел Үзән муниципаль территориясендә Республика комиссиясе составы белян саклагыч корылмалар торышы тикшерелде. Яшел Үзән шәһәре смотр бәйгесендә1 урын алган дип билгеләде.

Республика комиссиясе әгъзаларының шәхәси составы, хезмәт күрсәтүче ЗС нче һәм техник торышы саклау корылмалары әзер дип нәтиҗә ясады.

2017 нче елның  5 августында 16 сәгәттә 20 минутта ОДС ФКУ " Россиянең гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы ЦУКС Баш идарәсенә " Норлат муниципаль районы оператив дежур ЕДДСыннан хәбәр килде: яшен фронты узу белән кыска вакытлы җилнең көче 17 м/с кадәр булу сәбәпле Норлат муниципаль районы өлешчә саналган биналарның шәхси төрак йортларның түбәләренә зыян китергән.

Норлат янгын сүндерү-коткару опер төркеме гарнизоныннан килгән хәбәр буенча Норлат шәһәре һәм  Ерыклы авылы өлешчә саналган биналарның түбәләренә зыян килгән булуы билгеләнгән.

Зыян кергән йортларда электр һәм газ тәэмин итү тукталмаган, социаль-әһәмиятле объектлар да зыян күрмәгән.

һәлак булучылар һәм зыян күрүчеләр юк. Барлык 20 зыян күргән торак йортларда 177 кеше, шуларның 45-е бала яши.

Авария урынында торгызу эшләре  үткәрелә.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 44 тапкыр ярдәмгә чыккан.  Чүп-чарны сүндерергә 6 тапкыр, ялган чакырулар буенча 12 тапкыр, кыска ялганыштан – 0 тапкыр,  ризыкның көю аркасында – 3 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 11 тапкыр.  Республикада 7 янгын очрагы теркәлгән. Торак секторда – 2 янгын, каралтыда – 2 янгын, транспорт чарада – 1 янгын, бакча йортында – 1 янгын.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: