октябрь, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Казанда Казан федераль университетында Бөтенрусия психология форумы башланган. Форум чикләрендә Татарстан башкаласында Русия Федерациясенең 70 регионының психологлары килеп җыелган, шулай да якын һәм ерак чит илләрнең психологик оешмаларының вәкилләре. Русия психологик җәмгыятенең (РПҖ) VI җыелышының хөрмәтле кунаклар арасында ЮНЕСКО карамагында Халыкара психология фәне берләшмәсенең президенты Сазасивен Купер, шулай да РПҖ вице-президенты, Русия ГТХМ Ашыгыч психологик ярдәм үзәгенең директоры Юлия Шойгу булганнар. Форум чикләрендә психология өлкәсендә казанышлар һәм эшләп чыгарулар күргәзмәсе эшләгән.

Русия гражданнар оборонасы системасының 85 еллыгына, федераль янгынга каршы хезмәтнең 8 нче отрядның 30 еллыгына һәм Яшел Үзән шәһәрен нигезләүнең 85 еллыгына гадәттән тыш идарәчелекнең хезмәткәрләре берьюлы үсеп килә торган буынны тәрбияләүгә һәм балалар арасында иминлек чаралары пропагандасына юнәлгән берничә чараны оештырып үткәргән. Сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен спортчыл бәйрәм якты чараларның берсе булган. Ә Яшел Үзән шәһәренең 15 нче мәктәп балалары өчен 52 нче янгын сүндерү һәм коткару бүлегенә бару чыннан-чын бүләк булган.

2 октябрьдә Өлкән кешеләр декадасы чикләрендә “Родник” мәдәният йортында элекке хезмәткәрләрне иң ихтирамлы бәйрәм, Өлкән кеше көне, белән тәбрикләделәр. Чараны яшь янгын сүндерүчеләр ачты – 1 нче урта мәктәпнең 4А сыйныфы укучылары. Очрашуда отряд җитәкчелеге, Яр Чаллы һәм Мамадыш янгын сүндерү һәм коткару гарнизоннарының Ветераннар советларының рәисләре Анатолий Рябов и Виктор Логинов булганнар. Чәй эчү вакытында җылы һәм дуслык атмосферасында ветераннар хезмәт еллары турында истәлекләр турында уртаклаштылар, бердәм планнар турында сөйләштеләр. Шулай да вафат булган иптәшләрне искә алдылар.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 43 тапкыр ярдәмгә чыккан.  Чүп-чарны сүндерергә 3 тапкыр, ялган чакырулар буенча 20 тапкыр, кыска ялганыштан – 1 тапкыр,  ризыкның көю аркасында – 1 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 10 тапкыр.  Республикада 6 янгын очрагы теркәлгән. Торак секторда – 4 янгын, каралтыда – 1 янгын, транспорт чарада – 1 янгын.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: