ноябрь, 2017 ел
чәршәмбе

Бүген “112” ашыгыч чакырулар хезмәтенә 42 нче Казан мәктәбенең укучылары кунакка килделәр. Балалар 112 системасының кизү диспетчерлык хезмәтенең чакыруларны эшкәртү үзәге операторларының эшен “эчтән” күрделәр һәм 112 ашыгыч чакырулар хезмәтенең мөмкинлекләре һәм функциональ киләчәге турында күп кызык нәрсә белделәр. Хезмәтнең эше турында хезмәт директоры Ольга Лозовая сөйләде.

Проектны Русия ГТХМ системасында Гражданнар оборонасы елы чикләрендә һәм Русия Федерациясенең Коткаручы көне алдыннан Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсе һәм “Телесемь” (Казан) журналының редакциясе оештырды. Оештыручылар Woman's Day интернет-бастыручының укучыларына гадәттән тыш хәлләр идарәчелегендә кыю гына түгел, ә акыллы һәм чибәр кызлар да эшләгәнне күрсәтмәкче була.

“Каһарман йөзенә текалеп кара” фотоконкурс номинациясендә “Кыюлык йолдызнамәсе” IХ Бөтенрусия фестиваленең регионнар арасындагы этабының җиңүчесе, “Русия бүген” мәгълүмат агентчылыгының региональ бүлекчәсенең Казандагы фотокорреспонденты Максим Богодвид 4 декабрьдә Мәскәүдә үтәчәк бүләкләү тантанасында Татарстанны вәкил итәчәк. Аның конкурста күрсәтелгән фото эшләр серияләренең берсе нәкъ шулай “Каһарманнарның йөзләре” дип атала. Фотоларда һәлакәткә эләккәннәрне коткару хакына гомерләре чын батырлык булган янгын сүндерүчеләр һәм коткаручылар төшкән.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 43 тапкыр ярдәмгә чыккан. Шул исәптән чүп-чарны сүндерергә 4 тапкыр, ялган чакырулар буенча – 16 тапкыр, кыска ялганыштан – 5 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 1 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 5 тапкыр. Республикада  7 янгын очрагы теркәлгән. Торак секторда – 3 янгын, каралтыда – 1 янгын,  транспорт чарада – 1 янгын, төрле объектларда – 2 янгын.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: