Рөстәм Нигъмәтуллин: контроль булмау фаҗигаләргә, корбаннарга, җинаятьләргә, салкын карауларга китерә. ТР Хөкүмәте Йортында тәүлек буе эшли торган объектларда куркынычсызлык мәсьәләләре турында фикер алыштылар

2020 елның 28 мае, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү комиссиясенең чираттан тыш утырышы узды.

Утырышны Татарстан Республикасы ГХКЯК рәисе урынбасары-Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин ачты.

«Кешеләр тәүлек буе була торган социаль өлкә объектларының янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү турында» доклад белән Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе башлыгы урынбасары – күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр идарәсе башлыгы Сергей Сергеев чыгыш ясады.

Россия Федерациясе дәвалау оешмаларында янгыннарның төп сәбәпләре алдагылар булып тора:

- электр җиһазларын һәм көнкүреш электр приборларын техник эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу-347 янгын, ягъни гомуми санның 53,3 %;

– ут белән саксыз эш итү-156 янгын (24%);

– 69 янгын (10,6%) ут төртү юлы белән чит милекне аңлы рәвештә юк итү (зарарлау).

Соңгы 5 елда (2015 елдан 2019 елга кадәр) Татарстан Республикасы социаль өлкә объектларында янгыннар һәм аларның нәтиҗәләре белән бәйле хәл түбәндәге төп күрсәткечләр белән характерлана:

республикада 1 янгын очрагы теркәлгән;

- янгыннарда һәлак булган һәм җәрәхәтләнүчеләргә юл куелмады;

- янгыннардан матди зыян 1,7 млн. сумнан артык тәшкил итте.

Әлеге объектларда янгыннарның һәм аларның нәтиҗәләренең бүленешен ведомстволар буенча слайдта күзәтеп була.

Татарстан Республикасында янгыннарның төп сәбәпләре булып алдагылар тора:

- ут төртүдән-3 янгын, ягъни гомуми янгын санының 27,3% ;

- ут белән саксыз эш итүдән-2 янгын;

электр белән эретеп ябыштыру эшләрен алып барганда янгын куркынычсызлык кагыйдәләрен дөрес үтәмәү аркасында – 2 янгын, мичне кулланган вакытта янгын куркынычсызлык кагыйдәләрен дөрес үтәмәү аркасында-2 янгын;

электр җиһазны һәм көнкүреш электр приборларын монтажлау һәм техник эксплуатацияләү кагыйдәләрен дөрес үтәмәү-2 янгын.

Агымдагы 2020 елда Россия Федерациясенең дәвалау оешмаларында 58 янгын булган инде, аларда 11 кеше һәлак булган, 2 кеше җәрәхәт алган, 700 мең сумнан артык матди зыян китергән.

Чаралар комплексы үткәрелүгә карамастан, янгын куркынычсызлыгы торышына анализ күрсәткәнчә, кайбер объектларның янгын куркынычсызлыгы таләпләренә җавап бирмәве һәм анда килгән кешеләрнең янгын куркынычсызлыгының таләп ителгән дәрәҗәсен тәэмин итмәүләре күрсәтелә.

Моннан тыш, аерым объектларда янгын сүндерү автоматикасы системалары махсус оешмалар тарафыннан хезмәт күрсәтелми, бу исә аларны сафтан чыгаруга китерә. Бу проблема 25 объект өчен актуаль, шул исәптән 21 сәламәтлек саклау объекты, 1 халыкны социаль яклау объекты һәм 3 мәгариф объекты.

Шуның белән бергә, бүгенге көндә 11 муниципаль берәмлектә 14 сырхауханә тоташтырылмаган булып кала бирә. Шул ук вакытта бары тик 67 сәламәтлек саклау учреждениесендә әлеге системалар махсус оешмалар тарафыннан хезмәт күрсәтелә.

Сүз дә юк, алда санап үтелгән мәсьәләләрне хәл итү шактый финанс чыгымнары таләп итә. Ләкин күзәтчелек чаралары барышында эвакуация юлларын һәм чыгу юлларын, подъездларны һәм керү юлларын пычрату, тәмәке тарту режимын үтәмәү, беренчел янгын сүндерү чараларына, тышкы һәм эчке су белән тәэмин итү чыганакларына керүне чикләү кебек режим характерындагы бозулар ачыклана.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: