Кан тапшыру-гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләреннән тагын бер изге эш

2020 елның 29 июле, чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы буенча федераль янгынга каршы хезмәтнең 7 нче отрядының Казан бүлекчәләренең шәхси составы, хезмәт итүдән ирекле рәвештә Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының Республика кан үзәгенә гадәттән тыш ведомствоның 30 еллыгын бәйрәм итү чикләрендә Россия ГТХМ үткәрә торган донор акциясендә катнашу өчен килде. Донор каны беркайчан да артык булмый. «ТР ССМ Республика кан үзәге» ДАССОның баш табибы урынбасары Айрат Талипов хәбәр иткәнчә, көн саен бөтен республика буенча медицина оешмаларының ихтыяҗлары өчен кан үзәге 30дан 50 литрга кадәр донор каны компонентларын китерә. Аның сүзләренә караганда, медицина учреждениесенең махсус суыту камерасында, түбән температурада плазма һәм кан резервы саклана, ул теләсә кайсы вакытта кан җибәрү мохтаҗ кешегә, кан төркеменә һәм резусына карап, кан җибәрелергә әзер.

- Шәһәр һәм район клиникаларында көн саен күп операцияләр үткәрелә, юл-транспорт һәлакәтләре һәм башка гадәттән тыш хәлләр була. - Шуңа күрә безнең үзәк дәвалау учреждениеләрен кан компонентлары белән тәүлек буе тәэмин итә. Безнең база даими тулылана. Һәм безнең барлык белгечләр дә монда Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе хезмәткәрләрен күрергә бик шат, алар безгә зур ярдәм күрсәттеләр. Ярдәмегез һәм кешеләрне коткару эшенә тагын бер мөһим өлеш кертүегез өчен зур рәхмәт, - дип «ТР ССМ Республика кан үзәге» ДАССОның баш табибы урынбасары Айрат Талипов рәхмәт белдерде.

«Донор көне» н оештыру инициативасы белән Россия ГТХМ җитәкчелеге чыкты. Шулай итеп, Россия ГТХМ барлыкка килүнең 30 еллыгы кысаларында үткәрелә торган «30 игелекле эш» акциясе исемлеге тагын бер вакыйга белән тулыланды.

Донор булырга дигән тәкъдимгә Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе хезмәткәрләре, шәһәр һәм район бүлекчәләренең янгын сүндерүчеләре һәм коткаручылары энтузиазм белән җавап бирделәр. Акция 28 июльдән 30 июльгә кадәр үткәрелә. Һәр бүлекчә шәхси составның ирекле нигездә билгеләнгән график буенча килүен оештыра.

Бүген Республика кан үзәгендә ТР буенча 7 ФПС отрядына керүче Казанның янгын-коткару бүлекләренең донорларын кабул иттеләр.

- Шәһәрнең барлык бүлекчәләренең янгын сүндерүчеләре, офицерлар, шулай ук шәхси состав, хезмәт итүдән азатлар, әлеге акциядә катнашырга теләк белдерделәр, - дип хәбәр итте каравыл башлыгы, эчке хезмәт капитаны Николай Ефимов. – «30 игелекле эш» акциясендә катнашкан өчен Россия ГТХМ 30 еллыгы уңаеннан янгын сүндерүчеләр отряд җитәкчелеге исеменнән Рәхмәт хатлары белән бүләкләнәчәк.

Кан үзәгенең ресепшенына чират бүген, Советлар кытлыгы чорындагы кебек төзелгән. Анда Россия ГТХМ формасындагы хезмәткәрләр өстенлек итте. Теркәлгәннән соң, кеше сәламәтлеге торышы турында белү өчен, табиб-трансфузиолог янына җибәрделәр. Кан бирү җиңел түгел бит. Бар билгеле бер медицина һәм социаль противозазания. Әйтик, мондый җаваплы процедурага алкоголь кулланганнан соң ике көн узгач һәм салкын тиюдән соң бер айдан соң гына керешергә мөмкин. Кичә сөтне дә майлы, кискен һәм тозлы ризык турында әйтеп тә торасы юк.

Табиб кан алу өчен ризалык биргәч, потенциаль донор буфетка –печеньелэр белэн  кайнар чәй эчэргэ китә. Бу кан йорешен яхшыртырга ярдәм итә. Һәм, ниһаять, операция залына рәхим итегез. Кан тапшыру процедурасы ярым яткан хәлендә уза һәм 10 минутка якын вакытны ала. Инде берничә көннән соң ук организм үзенең «ягулыгын " аз гына югалтуны тулысынча  тулыландыра.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: