Навигация башланганнан бирле кече судноларның 600дән артык хуҗасы административ җаваплылыкка тартылган

2020 елның 11 августы, сишәмбе

Бу хакта бүген Татарстан Республикасының кече көймәләр буенча баш дәүләт инспекторы Юрий Венедиктов Идел елгасы акваториясе буенча чираттагы профилактик рейд барышында хәбәр итте.

Бу юлы инспекторлык тикшерүләренең объекты кече судноларның хуҗалары һәм кыргый пляжлар булды. Рейд башланыр алдыннан Юрий Венедиктов хәбәр иткәнчә, навигация башланганнан бирле Татарстан Республикасында суда бозучыларны эзләү буенча 1,5 меңнән артык рейд үткәрелгән. Бу вакыт эчендә төрле хокук бозулар өчен 600дән артык кеше административ җаваплылыкка тартылган. Төп хокук бозулар арасында (300 гә якын беркетмә төзелгән) – коткару жилетыннан файдалану кагыйдәләрен санга сукмау. Әлеге таләпне үтәмәү 500 сумга кадәр штраф яки кисәтү белән яный.

Алга таба «популярлык» буенча түбәндәгеләр килә: йөзү кагыйдәләрен бозу, судно йөрешендә Балык тоту, кече судноны МС белән идарә итү хокукы булмаган зат, шулай ук теркәлү һәм техник тикшерү узмаган кече судно белән идарә итү. Әлеге бозулар өчен штраф 5 меңнән 20 мең сумга кадәр арттырылган. Моннан тыш, ТР Кече көймәләр буенча Баш дәүләт инспекторы сүзләренә караганда, йөзү чарасында су киңлекләре буенча йөрү хокуксыз һәм теркәлмичә генә штрафстоянкага «буксир» белән яный. Навигация башланганнан бирле ГИМС инспекторлары «арест» астына 13 көймә һәм катер озаткан.

Судноны штрафстоянкадан алу хәзер күпкә проблемалы булып чыкты. Юрий Венедиктов судноның хуҗасына әйләнеп кайтканчы, аңа кече судно белән идарә итү кагыйдәләрен белү буенча укулар узарга, имтиханнарны уңышлы тапшырырга туры киләчәк, дип аңлатты. Аннары гына штраф түләргә һәм артка көймә алырга.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: