Татарстан Республикасы уку йортларында янгын куркынычсызлыгы торышын планлы тикшерү үткәрелә

2020 елның 13 августы, пәнҗешәмбе

Дәүләт янгын күзәтчелеге инспекторлары яңа уку елы башлануга Татарстан Республикасы мәгариф учреждениеләрен кабул итү эшен дәвам итә. Республиканың барлык муниципаль районнарында ведомствоара комиссияләр эше оештырылды, алар составына Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең күзәтчелек эшчәнлегенең территориаль бүлекчәләре хезмәткәрләре керде. Бүген Казанда Мәскәү районы буенча ГТХМ инспекторлары Ж.А. Зайцева исемендәге 122 гимназиянең янгын куркынычсызлыгы торышын тикшерде.
Янгын сүндерү инспекторлары автоматик янгын сигнализациясе системаларының, шулай ук янгын вакытында кешеләрне эвакуацияләү буенча хәбәр итү һәм идарә итү системаларының төзеклегенә, эвакуация юлларына һәм эвакуация чыгу юлларына карата таләпләрнең төзеклегенә аерым игътибар иттеләр. Һәм иң мөһиме-янгын вакытында персоналның гамәлләре буенча җитәрлек инструктаж.
122 гимназиядә тикшерү барышында яңа уку елына кадәр төзәтергә тиешле башка җитешсезлекләр дә ачыкланган. Тик, тикшерүчеләр фикеренчә, әлеге уку йорты канәгатьләнерлек хәлдә һәм 1 сентябрьдә балаларны кабул итәргә әзер.
Яңа 2020-2021 уку елында Татарстан Республикасы территориясендә, Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр идарәсе 3607 белем бирү учреждениесе (4030 саклау объектында) исәпкә алынды, алар үз эченә ала:
- 1405 гомуми белем бирү оешмалары (1677 объект),
- 1730 мәктәпкәчә белем бирү оешмасы (1823 объект),
- 39 югары уку йорты (93 объект),
- 103 һөнәри белем бирү оешмасы (145 объект),
- 299 өстәмә белем бирү оешмасы (307 объект),
- Башка төрдәге 31 оешма (45 объект).

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: