Күңел һәм файда белән янгын куркынычсызлыгы турында

2020 елның 20 ноябре, җомга

Бүген Казан шәһәре Яңа Савин районының бер балалар бакчасында тәрбияләнүче балалар иртәсе күңелле һәм танып-белү белән башланып китте. Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең күзәтү эшчәнлеге һәм профилактик эшләр идарәсенең транспортта күзәтчелек бүлеге өлкән инспекторы Алинә Макарова кунак булып китте.
Беренче нәрсә балаларны көтә иде-видеоролик карау. Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре балалар белән бергә мультфильм персонажлары бәла-казага китерә алырлык дөрес эшләмәгәнлеге турында сөйләштеләр. Слайд-шоу барышында балалар өйдә янгын сәбәбе булырга мөмкин икәнлеген күрделәр, ә һәр конкрет хәл турында фикер алышу барышында нәрсә эшләргә ярамавы һәм нәрсә янгынга китерүе турында нәтиҗә ясадылар.
Уңышлы үзләштерелгән теоретик белемнәреннән соң, мәктәпкәчә яшьтәге балаларны практик белем курсы көтә иде. Балаларны ике командага бүлделәр. Беренче бурыч-янган бинадан керү ишеге аша чыгып, юрган белән ябылып һәм сулыш органнарын юеш сөлге белән каплап китү. Балалар бер үк вакытта янгын килеп чыккан очракта ничек эшләргә кирәклеген дә үзләштерделәр.
Әлеге чарада балалар бакчасының 20 булачак чыгарылышы-мәктәпкә әзерлек төркемендә тәрбияләнүчеләр катнашты. Икенче дәрес зурлар төркемендә үтте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: