Рөстәм Миңнеханов: "Без аңлыйбыз - куркынычсызлыкны тәэмин итүдән башка Татарстанның тотрыклы үсеше булмаячак». Татарстан ГТХМда 2020 елга йомгак ясадылар

2021 елның 20 гыйнвары, чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе һәм Татарстан Республикасы Гражданнар оборонасы һәм гадәттән тыш хәлләр министрлыгы коллегияләренең 2020 елда Татарстан Республикасы Гражданнар оборонасы һәм гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү буенча территориаль ярдәмче системасы эшчәнлеге нәтиҗәләренә һәм 2021 елга бурычлар куюга багышланган уртак утырышында катнашты.

Коллегия башланыр алдыннан Татарстан Республикасында яңа янгын сүндерү техникасын тапшыру тантанасы булды. Бүген Рөстәм Миңнеханов федераль һәм республика бюджетлары акчасына сатып алынган 19 яңа янгын сүндерү техникасы һәм җиңел автомобиль ачкычларын тапшырды.

Яңа техника тапшыру тантанасы вакытында ТР Президенты билгеләп үткәнчә, безнең илнең һәр субъекты өчен янгын сүндерүчеләр һәм коткаручылар эше бик мөһим.

Фильм ахырында йомгаклау доклады белән Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсе башлыгы эчке хезмәт генерал-лейтенанты Рафис Хәбибуллин чыгыш ясады.

Ел дәвамында дәүләт янгын күзәтчелеге хезмәткәрләре тарафыннан 1623 планлы һәм 1645 планнан тыш чара үткәрелгән. Административ хокук бозулар турында 3510 эш кузгатылды. Беркетмәләрне карау нәтиҗәләре буенча кисәтү рәвешендә 1494 административ җәза билгеләнде. Мәҗбүри таләпләрне бозуга юл куймау турында 1763 кисәтү бирелде.

Соңгы 7 елда су объектларында һәлак булучылар саны 35% - ка кимегән. Бу күрсәткеч яхшы, әмма шул ук вакытта агымдагы елда суда үлү статистикасы борчу тудыра. Республиканың су объектларында 92 кеше үлгән, шул исәптән 10 бала, бу 2019 елга караганда 12 кешегә күбрәк (80 кеше, шул исәптән 6 бала).

Без тагын бер кат үлемгә бәйле вәзгыять күбесенчә һава торышына бәйле, җәй эссе иде, дип ышанабыз. Мин судагы һәлакәтләрне кисәтү максатыннан башкарылган эшләрне киметергә теләмим, ләкин үткәрелә торган эшнең нәтиҗәлелегенә, бигрәк тә һәлак булуга бәйле мәсьәләләр бар.

Бу барлык дәрәҗәдәге җитәкчеләр, беренче чиратта, муниципаль звено җитәкчеләре тарафыннан килеп туган хәлне тирән һәм төрле яктан анализлау предметы булырга тиеш.

2021 елга өстенлекле бурычлар дип санарга:

- спорт һәм башка массакүләм чаралар, шул исәптән БДБ илләре уеннары, волейбол буенча дөнья чемпионаты һәм Су спорт төрләре буенча төрле ярышлар иминлеген тәэмин итү;

- РГХС һәм гражданнар оборонасы территориаль системасы көчләренең техноген һәм табигый характердагы гадәттән тыш һәм башка ситуацияләргә әзерлеген һәм җавап бирүләрен дәвам итү;

- янгыннарның һәм аларда кешеләрнең һәлак булуының кимүе, торак секторда профилактик чаралар үткәрү, йортларда автоном янгын хәбәрнамәләрен урнаштыру буенча эшне дәвам итәргә.;

- пляжларны төзекләндерү һәм су объектларында кешеләр үлемен киметү максатыннан вакытлыча коткару постлары булдыру;

- кешеләр күпләп җыела торган һәм тәүлек буе яши торган урыннарда янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү;

- контроль-күзәтчелек функцияләренең нәтиҗәлелеген һәм сыйфатын күтәрү;

- ирекле янгын сагы һәм СКҖ эшчәнлеген үстерү һәм ярдәм итү

Йомгаклау коллегиясе ахырында Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең һәм Татарстан Республикасы ГТХМ ның алдынгы хезмәткәрләрен Татарстан Республикасы бүләкләре, Россия ГТХМ ведомство медальләре һәм чираттан тыш исемнәр белән бүләкләү булды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: