Коткаручы, остаз, ышанычлы иптәш!

2021 елның 5 марты, җомга

Ул-дистәләгән гадәттән тыш хәлләрне ликвидацияләүдә катнашучы. Кеше, ул беренче булып ярдәмгә генә түгел, ә бәлки профессиональ рәвештә аны күрсәтә ала. Ә тагын ул коткаручылар һәм водолазларның сәламәтлеге өчен җаваплы, төпле укытучы һәм яхшы һәм ышанычлы иптәш. Мондый хезмәттәшләре һәм ТР Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы каршындагы эзләү-коткару хезмәтенең 2 нче Казан зонасы эзләү-коткару отрядының 2 нче сыйныф коткаручысы, профессиональ фельдшер Ольга Пыченкованың дуслары да эш буенча хезмәттәшләре һәм дуслары. Коткаручылар сафында егерме ел хезмәт иткәндә аңа беренче тапкыр 8 Март-Халыкара хатын-кызлар көне уңаеннан Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов исеменнән котлаулар кабул итәргә туры киләчәк. Ә республика башлыгы аңа бүләк тә Татарстан Республикасы Президентының Рәхмәт хатын тапшырды.
Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының «Маршал Василий Чуйков» истәлекле медале белән бүләкләнгән Ольга Пыченкованың хезмәт исемлеге чыннан да лаеклы хөрмәт уята. 2002 елда ул Ершов ур., 32 адресы буенча урнашкан тулай торак җимерелү нәтиҗәләрен бетерүдә катнаша; өч ел рәттән 2004-2006 елларда – су ташу вакытында халыкка ярдәм итә. 2007 елда Казанда шкалалы җил нәтиҗәләрен һәм явым-төшемнәрне ликвидацияләүчеләр арасында иде.
2014 елда Украина качакларын кабул итү һәм урнаштыру буенча авыр эш тә аның өлешенә туры килде. Ә аның катнашында мәҗбүри күченүчеләргә С. Сәйдәшев ур., 36 адресы буенча гуманитар ярдәм пункты оештырыла.
Ольга үз хезмәттәшләре өчен Сугышчан иптәш кенә түгел. Ул алар өчен фәрештә буларак, Казан ЯЭКБ коткаручылар һәм водолазларның сәламәтлеге торышын даими тикшереп тора. Димәк, Ольга табибларга медицина тикшерүенә кайчан һәм ни өчен мөрәҗәгать итәргә кирәклеген әйтәчәк, чөнки ир-атлар, бигрәк тә коткаручылар һәрвакытта да нинди дә булса авырлык билгеләренә игътибар итми. Моннан тыш, аның хакимиятендә – иртәнге карау нәтиҗәләре буенча эшкә һәркөн керешү.

Руслан Фәтхетдинов – РФ Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсе матбугат хезмәте

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: