ГТХМ хезмәткәрләре хатын-кызларны 8 Март белән котладылар

2021 елның 5 марты, җомга

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе башлыгы эчке хезмәт генерал-лейтенанты Рафис Хәбибуллин һәм Татарстан Республикасы Гражданнар оборонасы һәм гадәттән тыш хәлләр министры вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Таһир Кәримуллин ГТХМ хезмәткәрләрен якынлашып килүче 8 Март-Халыкара хатын-кызлар көне белән котладылар.

Бүген Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан баш баш башлыгына тантаналы кабул итүгә үзәк аппаратта һәм төрле бүлекчәләрендә хезмәт итүче гүзәл затлар чакырылды. Кызганычка каршы, пандемияне исәпкә алып, катнашучылар саны чикләнгән иде.

Рафис Хәбибуллин хатын-кызларны яз бәйрәме белән котлады, аларга нык сәламәтлек, зур гаилә бәхете, иминлек теләде һәм Татарстан Республикасы территориясендә гадәттән тыш ведомство үсешенә керткән бәяләп бетергесез өлеше өчен рәхмәт белдерде. Ведомство башлыгы билгеләп үткәнчә, 1 нче мартка гадәттән тыш хәлләр структурасында 1335 хатын – кыз эшли һәм хезмәт итә, шуларның 907се – Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсендә, 428е-Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләр министрлыгында (19%). Эзләү-коткару хезмәтендә 14 коткаручы хатын-кыз эшли. ГТХМ бүлекчәләрендә 38 хатын-кыз медик эшли. Ә федераль янгынга каршы хезмәтнең янгын-коткару бүлекчәләрендә 219 хатын-кыз хезмәт итә, бу ФЯХ хезмәткәрләренең һәм хезмәткәрләренең гомуми саныннан 6% тәшкил итә.

Әлбәттә, иң кирәкле хатын – кыз һөнәрләренең берсе-гадәттән тыш хәлләр министрлыгында диспетчер. Бу шундый гади һәм монотонлы эш түгел, ничек күз алдына да китереп булыр иде. Чөнки бу хәл турында белгән һәм ярдәм турында чакыруны ишеткән беренче кеше-нәкъ менә дежур диспетчер. Аның сигналга ничек җавап бирүенә һәм предприятиенең нинди булуына еш кына кешеләрнең тормышы бәйле.

Татарстанда гадәттән тыш хәлләр министрлыгы психологының эше – гүзәл 11 хатын-кыз өчен бары хатын-кыз һөнәре. Алар шәхси составны психологик яктан тәэмин итү буенча эш башкаралар, ләкин гадәттән тыш хәл нәтиҗәләрен бетерү вакытында зыян күрүчеләргә һәм аларның туганнарына кирәкле психологик ярдәм күрсәтәләр.

Гадәттән тыш хәлләр министрлыгында янгын күзәтчелеге һәм Кече көймәләр буенча дәүләт инспекциясе инспекторлары вазыйфаларын биләүче хатын-кызлар да, Гражданнар оборонасы һәм гадәттән тыш хәлләрдән саклау өлкәсендә белгечләр дә бар. Бухгалтер һәм икътисадчылар, кадрлар һәм юристлар, тыл хезмәтчәннәре бик кирәк. Һәм бу гади башкаручылар гына түгел, ә ведомство карамагындагы учреждениеләр, бүлекләр, министрлык һәм район башлыклары һәм идарәләре җитәкчеләре дә.

Баш идарә башлыгы, хатын-кызлар коллективына һәрвакыт авыр минутларда таянырга мөмкин, дип билгеләп үтте. Аннан соң тантаналы төстә чәчәкләр тантанасы һәм душлар буенча сөйләшүләр белән чәй эчү булды.

Мондый җылы очрашулар язгы бәйрәм алдыннан гадәттән тыш хәлләр министрлыгының барлык бүлекчәләрендә дә узды.

Шулай итеп, Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгы ТР буенча Баш идарәсенең Кризис хәлләрдә идарә итү үзәгендә дә менә дигән хатын-кызларны хөрмәтләделәр. Тантаналы шартларда КХИҮ начальнигы эчке хезмәт подполковнигы Александр Александров коллективның хатын-кызлар яртысын котлады, аннары гүзәл затларга бүләкләр тапшырдылар һәм искиткеч торт белән бәйрәм өстәле әзерләделәр.

Ә Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгы ТР буенча Баш идарәсенең Кече көймәләр буенча дәүләт инспекциясе үзәгендә дә хатын-кызлар бәйрәме турында онытмадылар һәм традицион котлау һәм чәй эчү тантаналарыннан тыш, күңелле видеоролик та монтажладылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: