Кино урынына - укыту эвакуациясе

2021 елның 4 июне, җомга

Бүген Зәй шәһәренең 6 нчы урта гомуми белем бирү мәктәбенең башлангыч сыйныф укучылары мәктәп яны лагерында ял итүче «Космос» кинотеатрына бардылар. Уңайлы кәнәфиләргә утырып, балалар сигнализация тавышын ишеттеләр. Тревога төймәсе сигналы буенча балалар кинотеатр территориясенә тиз арада һәм көйле рәвештә чыктылар.
Кинотеатр хезмәткәрләренең дөрес гамәлләре һәм төгәл инструкцияләре аркасында, 2 нче сыйныф укучылары янган бинадан имин рәвештә эвакуацияләнде һәм куркынычсыз урынга чыгарылды. Балалар, яшь булуына карамастан, янгын чыккан очракта, оешкан төстә һәм паникасыз бинадан чыгып китәргә мөмкин булуын исбатладылар.
Эвакуация өйрәнү булып чыкты, биредә аларны Зәй муниципаль районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр бүлеге инспекторы Зөлфия Ризванова көтте. Тренировка тәмамланганнан соң балалар һәм кинотеатр хезмәткәрләре белән янгынга каршы тематикага инструктаж үткәрелде. Өйрәнүләр Бөтенроссия ирекле янгын җәмгыяте вәкилләре белән бергә узды.
Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре персоналның игътибарын янгыннарга китергән сәбәпләргә юнәлтте, шулай ук ашыгыч хезмәтләрнең телефон номерларын искә төшерде. Зөлфия Ризванова укучыларны үз яннарына җыеп, җәйге чорда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен искә төшерде. Иң актив балаларга практикада «кечкенә» янгынны сүндерү өчен ут сүндергеч куллану мөмкинлеге бирелде.
Шуннан соң балалар яраткан мультфильмнарын тыныч карадылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: