25 апрельдән 15 майга кадәр Татарстанда республиканың бөтен территориясендә коры үлән һәм чүп-чар яндыруга тулы тыю кертелде

2022 елның 25 апреле, дүшәмбе

25 апрельдән 15 майга кадәр Татарстанда кертелә торган махсус янгынга каршы режим чорында шундый чикләү чаралары белән журналистларны «Татмедиа» брифингында Татарстан Республикасының янгын күзәтчелеге буенча баш дәүләт инспекторы урынбасары Максим Трущин таныштырды.
    Басуларда һәм урман массивлары янында кар төшкәннән соң коры-сары барлыкка килә, ул урман массивларына һәм торак пунктларга күчкәндә янгыннарның үсүенә һәм таралуына куркыныч тудыра. Янгыннарның күп өлеше контрольсез палалар (узган елгы коры үләнне, салам һәм чүп-чарны яндыру) аркасында килеп чыга.
    Бу бакча участокларын җыештыру (чүп-чар һәм үләнне яндыру), халыкның табигатькә күпләп чыгуы (учаклар үрчетү, тәмәке тартканда саксызлык һ.б.) белән дә бәйле.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: