Блогерлар коткаручыларда кунакта

2022 елның 23 ноябре, чәршәмбе

Бүген Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Идел буе төбәк эзләү-коткару отряды филиалы-Казан Эзләү – коткару отряды базасыннан турыдан-туры берничә онлайн трансляция алып барылды. Моның сәбәбе-отряд тарихында беренче тапкыр коткаручыларга кунакка Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, эзләү-коткару хезмәте эшчәнлеге белән шунда ук социаль челтәрләрдә әбүнәчеләр армиясен таныштырырга әзер булган блогерлар да килгән иде. Мондый формаль булмаган очрашуны  Россия ГТХМ, "Диалог" АКБО һәм Татарстан Республикасы төбәк белән идарә итү үзәге белгечләре оештырды.
    КПСО башлыгы Игорь Кацюруба кунакларга кереш лекцияне «укыды». Ул кыскача гына һәм интернет-телдә коткару хезмәте, аның максатлары һәм бурычлары, отряд коралланышындагы махсус техника турында сөйләде.
    Ул шулай ук Казан Эзләү-коткару отряды коткаручыларының берничә мәртәбә төрле гадәттән тыш хәлләр нәтиҗәләрен бетерү өчен җәлеп ителүен әйтте. Пермьдә 2008 елда һәм Казанда 2013 елда, Идел төбенә киткән «Булгария» пассажир теплоходы фаҗигасе, 2011 елда «Адмирал» сәүдә үзәгендәге янгын 2015 елда, күрше Чувашия һәм Удмуртия Республикаларында көнкүреш газы шартлаганнан соң, зыян күрүчеләрне эзләү һәм өемнәрне сүтү гадәттән тыш хәл.
    Отрядның кинология хезмәте белән танышу блог-тур дәвам итте. Экскурсия барышында блогерларның кинолог иярченнәрен эзләп табу мөмкинлеге туды, алар бер кулы белән холку песиканы эзли, икенчесе - бу тарихи мизгелне кесә телефонына төшерә.
Аннары махсус машинаны коткару җиһазларын күрсәтү булды. Коткаручы Рөстәм Нургалиев чиратлашып " тутыру» достав тапшырды һәм теге яки бу коралның ни өчен кирәклеге турында сөйләде.
    Экскурсия башка коткару техникасын, шул исәптән илебездә җитештерелгән заманча кар калдыкларын карау һәм төшерү белән тәмамланды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: