Татарстанда язгы ташкын-оптимистик фараз. Ләкин...

2023 елның 21 марты, сишәмбе

Булган шартларны анализлау язгы ташкын шартларында язгы процессларның нормаль үсеше вакытында суның максималь дәрәҗәсе уртача күпьеллык кыйммәтләр чикләрендә көтелә дип фаразларга нигез бирә. Язгы ташкынның үсеш характеры һәм су агымының интенсивлыгы турыдан-туры һава шартларына бәйле булачак. Бу хакта бүген «Татарстан Республикасының  Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохит мониторингы идарәсе» башлыгы Сергей Захаров Татарстан Республикасының гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү комиссиясе утырышында белдерде.
    Утырыш Татарстан Республикасының Беренче вице-премьеры һәм беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин рәислегендә узды. Эштә шулай ук Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе башлыгы, эчке хезмәт генерал-лейтенанты Рафис Хәбибуллин, җаваплы министрлыклар һәм ведомстволар җитәкчеләре, республика муниципаль районнары башкарма комитетлары җитәкчеләре катнашты. Видеоконференция режимында.
    Язгы ташкынның уңайсыз сценарие булганда, су басу зонасына 39 муниципаль берәмлектә яшәүче 13 636 кеше, 10 социаль әһәмиятле объект, 47 автомобиль юлы участогы, 22 автомобиль күпере, 3 икътисад объекты булган 220 торак пункт территориясе эләгергә мөмкин.
    Әгәр югарыда күрсәтелгән фаразлар тормышка ашса, без муниципаль районнарга югары әзерлек режимына күчүне, ә су басулар башланса, кичекмәстән гадәттән тыш хәл режимына күчүне тәкъдим итәбез.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: