август, 2014 ел
пәнҗешәмбе

2014 елның 14 августта 12 сәгать 20 мин. (мск) Тукай МР Яр Чаллы ш. ЕДДС ка №6 зональ эзләү-коткару отрядының төркем башлыгыннан  “Сандали” шәһәр пляжы артында Кама елгасында вакыйга урыннан 100 метрда суүсем арасында су өстендә 2014 елның 11 августта законсыз пляжда баткан  малай тәне табылганы турында хәбәр килде.

Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыкны тәэмин итү комиссия утырышының суда икенче планнан тыш темасы һәлакәтләр булу хәле булды.

Бүген ТР Министрлар Кабинетында видеоконференция режимында “Татарстан Республикасы белем бирү учреждениеләр яңа уку елына әзер булуы турында” темасына Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыкны тәэмин итү комиссия утырышы үтте.

Янгын турында хәбәр ФГКУ “Татарстан Республикасы буенча 16-ОФПС” ДДС-01 ПЧ-88 2014 ел 14 августта 4 сәгать 34 минутта килде. Шалтыраткан кеше торак йортның беренче каттагы фатирда яну турында хәбәр итте. Чакыру җиренә №1 – БИС янгын рангы буенча көчләр һәм чаралар тоткарсыз җибәрелгән иде. Шулай ук полиция, горгаз, горсеть, ашыгыч ярдәм бригада хезмәткәрләре җибәрелгән иде.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 64 тапкыр ярдәмгә чыккан.  Чүп-чарны сүндерергә 7 тапкыр. Республикада 8 янгын очрагы теркәлгән. Торак секторда 3 янгын.

Сәбәпләре: ут белән саксыз эш итүдән – 1 янгын, сүндерелмәгән тәмәке төпчегеннән – 3 янгын,  электр җиһазны  монтажлаганда кагыйдәләрне дөрес үтәмәү аркасында – 1 янгын, элетр җиһазны кулланган вакытта техник чараларын дөрес үтәмәү аркасында – 1 янгын, җылыту мичнең төзек булмау аркасында – 1 янгын, мичне кулланган вакытта янгын куркынычсызлык кагыйдәләрен дөрес үтәмәү аркасында – 1 янгын.

ДТП нәтиҗәләрен ликвидацияләү буенча авария – коткару эшләренә янгын сүндерү бүлекчәләре 13 тапкыр чыктылар. 2 кеше коткарылган.

Ирекле янгын сүндерүчеләр янгынга  3 тапкыр чыктылар.

Эзләү – коткару зональ отрядының дежур каравылы тревога буенча 14 тапкыр чыктылар. Ишекләрне ачу буенча – 4 тапкыр, ДТПга – 2 тапкыр,  башка чакырулар буенча – 8 тапкыр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: