октябрь, 2017 ел
дүшәмбе

Бүген КМТТУ университетының “Сәнәгый һәм экологик иминлек” факультетының беренче курс студентлары Татарстан Республикасы эзләү-коткару хезмәтенең 2 нче зональ эзләү-коткару отрядында булдылар. Студентларны киләчәк һөнәр белән очраштыру тәҗрибә белән алышу, Русия гражданнар оборонасы корылу көненә 85 еллыгын һәм Татарстан Республикасы эзләү-коткару хезмәтенең 20 еллык юбилеен бәйрәм итү чикләрендә оештырылган.

Русия Федерациясе Президенты Указына туры китереп, Русия ГТХМ хезмәткәрләре дәүләт бүләкләрен алган. Экстремаль шартларда кыюлык, батырлык һәм үз-үзен аямаган өчен 3 нче махсус янгын сүндерү һәм коткару бүлегенең газ һәм төтеннән саклау хезмәтенең өлкән инструкторы Нияз Ибатуллин һәм респираторчы Артур Хузин Русия ГТХМ министры Владимир Пучков кулыннан “Кыюлык өчен” медален алдылар.

Яр Чаллы янгын сүндерү һәм коткару гарнизоны гадәттәгечә Татарстан Республикасы диннәре белән үзара тәэсир итешә. ТР Мөселманнарының диния нәзарәтенең һәм Рус православие чиркәвенең вәкилләре белән катнашуда очрашулар, түгәрәк өстәлләр, дәресләр үткәрелә. Шундый очрашуларның берсе 28 сентябрьдә Татарстан Республикасы буенча федераль янгынга каршы хезмәтнең 15 нче отряд актлар залында үтте. Диалог формасында отряд хезмәткәрләре Русия ГТХМ на салынган мәсьәләләрне чишкәндә яшь эшчеләрнең рухи һәм әхлакый тәрбия, халыкара аралашу культурасы сораулары турында фикер алыштылар.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 44 тапкыр ярдәмгә чыккан.  Чүп-чарны сүндерергә 3 тапкыр, ялган чакырулар буенча 16 тапкыр, кыска ялганыштан – 3 тапкыр,  ризыкның көю аркасында – 5 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 7 тапкыр.  Республикада 10 янгын очрагы теркәлгән. Торак секторда – 5 янгын, каралтыда – 4 янгын, төзелеш вагонында – 1 янгын.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: