Камылга ут төрткән өчен-беркетмә һәм бюджет субсидияләреннән мәхрүм итү

2021 елның 8 апреле, пәнҗешәмбе

Бүген бу хакта Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе башлыгы, эчке хезмәт генерал-лейтенанты Рафис Хәбибуллин Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү комиссиясенең план утырышында хәбәр итте.
Привентив чараларны гамәлгә ашыру максатларында 27 мартта «2021 елда янгын куркынычсызлыгын тәэмин итүгә юнәлдерелгән чаралар турында» Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 178 нче карары кабул ителде, анда урман янгыннары куркынычы янаган һәм урман кишәрлекләре белән чикләнүче гражданнарның торак пунктлары, икътисад һәм социаль яклау объектлары, шулай ук коммерцияле булмаган дача берләшмәләре исемлеге билгеләнгән.
 Язгы-җәйге янгын куркынычы чоры башланганнан бирле республика территориясендә 2020 елның апреленнән май аена кадәр 275 млн. сумнан артык матди зыян белән 1585 янгын теркәлгән. Утта 24 кеше һәлак булды, 34 кеше җәрәхәтләнде, 248 корылма, 14 берәмлек техника юк ителде. Шул ук вакытта 550 янгын яки гомуми санның 1/3 өлеше коры үлән һәм чүп-чарны контрольсез яндыру нәтиҗәсендә килеп чыккан.
Аерым көннәрдә янгын сагы бүлекчәләре коры үлән һәм чүп-чар янгыннарына тәүлегенә 50 тапкыр чыктылар.
Әлеге йөкләмәләрне үтәү кысаларында Татарстан Республикасын 2021 елның янгын куркынычы чорына әзерләү буенча оештыру һәм гамәли чаралар комплексы планлаштырылган.
Татарстан Республикасы һәм республика муниципаль районнарының 2021 елгы янгын куркынычы сезонына әзерлеген бәяләү буенча ведомствоара эшче төркем төзелде. Күрсәтелгән төркем тарафыннан 15 марттан 17 мартка кадәр республиканың муниципаль районнары һәм РСЧС территориаль подсистемасы идарәсе органнарының 2021 елгы янгын куркынычы сезонына әзерлеге тикшерелде. Тикшерү нәтиҗәләре буенча субъект 2021 елгы янгын куркынычы сезонына «әзер» дип бәяләнә.
Агымдагы елда урман янгыннары куркынычы янаган 97 торак пункт, гражданнарның 50 бакчачылык һәм дача коммерцияле булмаган берләшмәләре, 81 балалар сәламәтләндерү лагере исәпкә алынган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: