2022 елның Россия ГТХМ КСДИ иң яхшы инспекторы Денис Мокеев: "22 июнь иртәсендә армиягә киттем"

2022 елның 28 ноябре, дүшәмбе

«2022 елда кече үлчәмле судлар буенча иң яхшы дәүләт инспекторы» номинациясендә «Батырлык йолдызлыгы» Бөтенроссия фестиваленең җиңүчесе дип Денис Мокеев, кече үлчәмле судлар буенча өлкән дәүләт инспекторы, Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсенең КСДИ Үзәгенең Казан инспекторлык бүлеге җитәкчесе танылды.
    Гадәттән тыш хәлләр министрлыгында 2014 елдан бирле хезмәт итә. Лауреат җилкәсендә-коткарылган тормыш, спорт ярышларында һәм һөнәри осталык конкурсларында җиңүләр. Россия Президенты Владимир Путинның Рәхмәт хаты, ә хәзер Путин командасының «сугышчы» сыйфатында Бөтенроссия халык фронты армиясенә мактаулы кабул ителүе дә бар.
    Аның сүзләренчә, нәкъ менә Россия Кораллы Көчләре сафларында хезмәт итү коллективта дисциплинага, җыелышка, тәртипкә һәм аралашуга өйрәтте.
Барнаул астында Алтай краенда туган, анда әти-әнисе бүлү буенча төпләнгән, аннары Бөгелмәгә кайтканнар, ә аннан инде Казанга. Юридик белем ала, бер ел шәхси конторада белгечлек буенча эшли. Ә соңыннан армиягә рәхим итегез!
     - Мине 22 июньдә таң атканда алдылар, - дип уртаклашты иң яхшы инспектор. Башта Самарада, ә 2014 елның гыйнварында безне Украина белән Ростов өлкәсенә җибәрделәр.
     - 2014 елда гадәттән тыш хәлләр министрлыгына урнашу җиңел булмады. Вакансияләр бары тик КСДИдә гына аз үлчәмле суднолар буенча инспектор вазыйфасына эләкте. Үзем өчен яңа юнәлешне үзләштерергә туры килде. Башлау өчен судно йөртүчегә өйрәндем, лицензия алдым. Акрынлап процесска кереп китә башладым.
    Башы белән эшкә чумдым да, лоцияне, су юлларын, елга киңлекләрен өйрәнә башладым. Көймә моторлары, суднолар модельләре белән кызыксынды, һава мендәрендә судно белән идарә итүне үзләштерде.
    Менә шундый эш: ел әйләнәсендә патрульләргә чыгу, профилактик рейдлар, ТИН дәресләрендә укучылар белән эшләү, бәйрәм чаралары вакытында суда куркынычсызлыкны тәэмин итү. Җәен – пляжларны, кышын боз кичүләрен контрольдә тоту.
    Остазларга бәяләп бетергесез тәҗрибә, кешеләр белән аралашу фәне, сабырлык һәм ярдәм өчен рәхмәтле.

Руслан Фәтхетдинов - РФ ГТХМ ТР буенча Баш идарәсе матбугат хезмәте

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: